Ülke/Şehir :
Yakuplu Merkez Mh. 208. Sk. NO: 23/1 Beylikdüzü / İstanbul
Email :
info@davethaliyikama.com
Telefon :
0 212 876 56 70

Halı Yıkama ve Sağlık

Davet Halı Yıkama > Blog > Halı Yıkama ve Sağlık
Halı Yıkama ve Sağlık

Halı yıkama ve sağlık, Beylikdüzü Halı Yıkama olarak en çok üzerinde durduğumuz konudur. Bu nedenle halı yıkama işleminde kullandığımız tüm ürünleri ve sistemleri özenle seçiyoruz. Ayrıca genellikle temizlikle ilişkili görülse de bu kadarla da sınırlı değildir ve sağlıkla doğrudan ilişkilidir. İşte halı yıkama ve sağlık hakkında bilmedikleriniz.

Halı Yıkama ve Sağlık
Halı Yıkama ve Sağlık

Halı Yıkama ve Sağlık

Halılar her evin olmazsa olmaz demirbaş eşyalarındandır. Yerlere serilen bu eşyalar hem yerden gelecek olan soğuktan korur hem de dekor için gereklidir. Ancak sürekli olarak ayakaltında olan halılar bir evde en fazla kirlenen eşyadır. Üzerinde yemek yemek, oturmak, uzanmak, çocukların oynaması, ödev yapması gibi pek çok aktiviteye sahne olmaktadır. İşte tüm bu eylemler aynı zamanda halıların kirlenmesi anlamına gelir.

Halılardaki Gizli Tehlike

Halılar uzun ve sık tüylere sahiptir. Bu iplerin arasına pek çok kir ve toz girer ve yıkanmadıkça derinlemesine işler. Halılara dökülen şeylerin lekesi ise yüzeysel lekelere sebep olur ve kötü bir görüntü oluşturur. Özellikle çocuklu evlerde halı yıkatmak sıklıkla yapılması gereken bir iştir.

Halı Yıkama ve Sağlık
Halı Yıkama ve Sağlık

Halı Yıkama ve Sağlık ilişkisi

Ev tozlarına karşı alerji en çok görülen alerji türlerindendir. Bunun en büyük sebebi ise halılardır. Halılar sık ve uzun iplikleri nedeniyle çok fazla toz barındırır. Her ev süpürmede bu tozların bir kısmı hapsedilirken bir kısmı halıya daha çok işler. Bir kısmı ise havada dolaşarak sadece yer değiştirecektir.  İşte bu tozlar alerjiye sebep olur. Eğer alerjik rinit için gereken önlem alınmazsa hastalık astıma çevrilebilir ve hayatınız boyunca yakanızı bırakmaz.

Halılardaki tehlikeden kurtulmanın en iyi yolu temizliğini ihmal etmemektir. Derinlemesine temizlik içinse yıkama yaptırmak en avantajlı yoldur. Üstelik halı yıkama ve sağlık konusunda birçok doktor halı yıkamanın sık yapılmasını tavsiye etmektedir.

Halı Yıkama ve Sağlık
Halı Yıkama ve Sağlık

Çocuk Sağlığı ve Halı

Halı üzerinde en fazla vakit geçiren bireyler çocuklardır. Bununla birlikte, aile bireyleri koltuklar üzerinde otururken, çocuklar ise yerde halının üzerinde oyuncakları ile oynayacaktır. Oyun esnasında halının her yerine dokundukları gibi halının içindeki tozların havalanmasına da sebep olurlar. Bu nedenle çocuk odalarının halıları sıklıkla temizlenmelidir. Ayrıca halı yıkama çok zor olduğundan yıkama yaptırmak daha isabetli olacaktır. Ayrıca halı yıkama ve sağlık konusunda anneler daha duyarlıdır.

Sağlık İçin Halı Seçimi

Günümüzde her eşya sentetik bir yapıya sahip olarak zararlı hale gelmektedir. Ayrıca en doğal halılar yün içeriği yüksek olanlardır. Ancak uzun tüylerinden ötürü günümüzde kullanımları zordur. Bunun yerine yeni nesil halılar kullanılabilir. Anti alerjik, hem kendini hem de havayı temizleyen halılar tercih etmek gerekir. Halıların çok kalın ve büyük olmaması da ideal olacaktır. Kalın halılar içinde daha fazla kir ve toz barındırır. Özellikle shaggy gibi ipli halılar çok daha fazla toza ev sahipliği yapar. Halının dokuması ne kadar sıksa arasına toz girmesi de o kadar zordur. Bu yüzden ince ama sık dokumalı halılar vardır.

Çocuk odası gibi önemli yerlerde sağlıklı halı seçimi yapmak şarttır. Buralarda sık sık yıkaması mümkün olan kilim gibi ince halıları tercih etmek temizlik için kolaylık sağlar. Ancak yerlerden soğuk geçireceği için evin sıcak olmasına dikkat etmek şarttır.

Profesyonel Firmalara Halı Yıkatmak

Ev hanımları genellikle evde halı temizliği için elektrik süpürgesi kullanmaktadır. Ayrıca halıyı silerek de temizleme yöntemine başvurulmaktadır. Ancak, halıyı süpürmek sizi sadece üstteki kalıntılardan kurtarır. Aynı zamanda halıyı silinmesi de yüzeysel kirleri daha da dibe itmektedir. Fakat, daha detaylı ve derinlemesine bir temizlik için mutlaka profesyonel halı yıkama firmalarından yardım alınması gerekmektedir. Bununla birlikte hijyenik bir ortam için, halı yıkama işleminin senede en az 4 kez tekrarlanması gerekmektedir.

Beylikdüzü halı yıkama servisi olarak, antibaktekteriyel halı yıkama yapmaktayız.

Facebook

Bir cevap yazın

Call Now ButtonBizi Arayın